Makaronilaatikko kohtaa lasagnen

Nyt makaronilaatikko tehdään kuten lasagne jauheliha- ja valkokastikkeella.
Valinnaisesti voit käyttää jauhelihan tilalla maustamatonta nyhtökauraa ja maidon tilalla kauramaitoa.
Tätä lasagnea on lastenkin helppo syödä.
Keitä makaronit ”al dente” pakkauksen ohjeen mukaan.
Lasagnekastiketta varten ruskista jauheliha tai nyhtökaura. Lisää hienonnettu sipuli ja valkosipuli, raastetut tai suikaloidut porkkanat, hienoksi hakatut tomaatit ja liha- tai kasvislientä. Mausta mieleiseksi. Anna kastikkeen hautua valkokastikkeen valmistuksen ajan.
Valkokastiketta varten sulata rasva, lisää vehnäjauhot ja vatkaa maito tai kaurajuoma vähitellen kastikkeeseen. Anna kiehua muutama minuutti. Ota kattila pois levyltä ja lisää tuorejuusto tai kaurakermavalmiste, mausta muskottipähkinällä.
Levitä voideltuun uunivuokaan puolet makaroneista, kaada päälle puolet jauhelihakastikkeesta ja sen päälle puolet valkokastikkeesta. Tee toinen samanlainen kerros. Painele aineksia lusikalla hieman sekaisin niin, että kastiketta on joka puolella. Ripottele pinnalle juustoraastetta. Kypsennä paistosta 200-asteisen uunin keskitasolla 40–50 min vuoan laakeudesta riippuen.
In reply to Pitääkö makaronit erikseen by Anonymous (not verified)