Rapean keksimäinen pohja ja vivahde sitruunaa tekevät näistä leivoksista pirteitä kevätihanuuksia. Pinnalla on tuplasti makua valkosuklaan ja sitruunan yhdistyessä vaaleankeltaiseksi kuorrutteeksi. Skaalaa ruutujen koko muiden tarjoiluiden määrän mukaan.
Tämä ohje on helppo muuntaa myös pellille tekemällä annos tuplana.
En tainnut osata tehdä tätä🤔. Noudatin ohjetta melkein täydellisesti, mutta ei kyllä tullut kuvan mukaisia ruutuja.
Hieman kuitenkin poikkesin ohjeesta ja värjäsin suklaakuorrutetta keltaisella elintarvikevärillä, kun väri oli lähinnä harmaa suklaan sulatuksen jälkeen.
Annoin myös pohjan jäähtyä ja suklaaseoksenkin vähän jähmettyä ennen kuin kaadoin päälle. Siitä huolimatta kuorrute imeytyi melko paljon pohjaan. Ei jäänyt kauniiksi kerrokseksi pohjan päälle.
Mitä mahdoin tehdä väärin?
Kyseleepi Ansku
In reply to (Ei aihetta) by Anonyymi (not verified)
Todennäköisesti et tehnyt mitään erityisesti väärin. Kuorrute voi imeytyä pohjaan, jos pohja tai kuorrute on liian lämmin tai kuorrute jää hyvin juoksevaksi. Myös elintarvikeväri on voinut vaikuttaa rakenteeseen. Ensi kerralla anna pohjan jäähtyä kunnolla, kaada kuorrute heti sulattamisen jälkeen ja nosta vuoka jääkaappiin jähmettymään.