Kaurapuuro Isoista Kaurahiutaleista

20 min, josta valmisteluaika 5 min
noin 4:lle
1 | l | vettä, maitoa tai sokeroitua mehua |
n.4 | dl | Myllyn Paras Iso Kaurahiutaleita |
(suolaa) |
Valmistusohje
-
Kuumenna neste kiehuvaksi. Lisää hiutaleet ja keitä n. 15 min. Sekoita välillä. Anna hautua kannen alla hetki. Mausta halutessasi suolalla.
Reseptin ominaisuudet
Kommentit (12)
OK, tosihyvää kaurapuuroa tulee! Mutta, miten tuon 15min. sijaan kattilassa saisi mikrossa parhaan tuloksen 2-5min.? Ehkäpä liottamalla ensin, ja mikä teho 1/2, 3/4 vai täysi, minulla 700W.
Mikroaaltouunissa voi tehdä puuron täydellä teholla välillä sekoittaen. Ajaksi kannattaa aluksi laittaa 2,5 min ja lisätä aikaa sitten tarvittaessa. Terveisin, Kuluttajaneuvonta
Mites onko isokaurahiutaleissa suhde sama kun muissa myllyn paras hiutaleissa mikrossa valmistettuna . Eli 1dl isojakaurahiutaleita ja 2 dl vettä ja vähä suolaa ?
OK, kiitokset neuvosta, kokeilen! Pääsisi nimittäin myös vähemmällä tiskillä, kun olisi valmista suoraan lautasella ...
Parasta! Maukkain ja tasaisin puuro syntyy, kun laittaa hiutaleet jo kylmään veteen. Lisään lorauksen maitoa kypsään puuroon, ja kiehautuan sekoittaen. Mies lisää lautaselle vielä margariinisilmän. Ihanaa herkkua vapaapäivän kiireettömään aamuun!
Aivan järjettömän hyvää.
Vielä pikkuinen voinokare, niin juhla voi alkaa;)
Puuromummi
Parhaita nuo isot kaurahiutaleet. Keittää voi vaikka yli puolituntia, kun välillä lisää vettä ja tulee vielä parempaa.
tulipa lapsuus mieleen eihän ennen ollutkaan muuta kuin isoista hiutaleista tehtyä puuroa.
Kommentoi reseptiä