Tosi helppo lasagne

1 t , josta valmisteluaika 20 min
noin 4:lle
1-2 | sipulia | |
2 | prk | tomaattimurskaa |
1 | prk | tomaattipyreetä |
oreganoa | ||
basilikaa | ||
mustapippuria | ||
2 | prk | tonnikalaa vedessä |
2 | prk | Valion Kolmen juuston kermaa |
1 | dl | maitoa |
9 | kpl | Myllyn Paras Täysjyvä Lasagnelevyjä |
(1-2 | dl | juustoraastetta) |
Valmistusohje
-
Kuullota silputtu sipuli, lisää tomaattimurska ja -pyree ja mausteet. Anna kiehua hetki. Lisää tonnikala ja juustokerma ja maito.
-
Lado vuokaan kerros kastiketta ja levyjä. Päällimmäiseksi kastiketta ja jos haluat juustoraastetta.
-
Kypsennä 175-asteisessa uunissa noin 40 minuuttia. Tarjoa salaatin kanssa. Tonnikalan voi korvata myös jauhelihalla, broilerilla tai kasviksilla.
Reseptin ominaisuudet
Kommentit (10)
Erittäin helppo ja nopea tehdä. Lopputuloksena maukas lasagne - suosittelen!
Todella helppo ja hyvä ohje. Suosittelen!
Oikein herkullinen perusohje, tonnikalaa tosin laitoin kolme purkkia. Kaksi oli kastikemäärään nähden liian vähän. Ja ripaus sokeria taittamaan tomaatin happamuutta niin bueno!
Hyvää ja helppoa! Olen tehnyt useasti kanasuikaleista. Laitan yhden juustokerman, yhden kevytkerman ja loput maitoa.
Nimensä veroinen! Tosi helppo ja maistuu niin tonnikalalla kuin jauhelihalla. Yksi kermapurkki tosin riittää.
Olen tehnyt jo pari kertaa kasvisversion korvaamalla tonnikalan kahdella porkkanalla ja paprikalla. Kerman tilalla laitan kaurakermaa ja soijamaitoa. Mausteeksi lisäksi savupaprikajauhetta ja valkosipulia. On erinomaista ja helppoa!
Onnistui hyvin jättämällä toinen ruokakermakin pois. Hyvä perusohje!
Loistoresepti, täydet pisteet! Suosittelen lämpimästi, on maistunut kaikille ja nimensä mukaisesti tosi helppo tehdä.
erittäin herkullisen tuntuinen resepti
Kommentoi reseptiä