Riisipuuro maistuu myös mangon ja kookoksen kanssa! Myllyn Paras Riisihiutaleista keitetyn pehmeän puuron päälle lusikoidaan appelsiinimehulla maustettua mangohilloketta ja ripotellaan sokerin kanssa kullanruskeaksi paahdettuja kookoshiutaleita. Hedelmäinen hilloke ja rapea kookos tekevät annoksesta herkullisen niin aamupalalla kuin jälkiruokanakin.
Mittaa kattilaan vesi, appelsiinimehu ja sokeri, kuumenna kiehuvaksi. Anna seoksen kiehua hiljalleen n. 10 minuuttia.
Lisää joukkoon mangopalat, ja kuumenna vielä n. 10 minuutin ajan. Jäähdytä.
Valmista paahdettu kookos:
Lisää paistinpannulle sokeri ja vesi, kuumenna ja anna kuplia hetki, niin että sokeri sulaa ja seoksesta tulee siirappimaista. Pienennä lämpö keskilämmölle ja lisää kookoshiutaleet. Pyörittele seosta koko ajan, kunnes kookoshiutaleet muuttuvat kullanruskeiksi. Varo polttamasta sokeria!
Kaada paahtunut kookos-sokeriseos leivinpaperin päälle jäähtymään ja irrottele tarvittaessa haarukalla.
Valmista puuro:
Kuumenna maito kiehuvaksi. Lisää hiutaleet ja keitä n. 5 minuuttia välillä sekoittaen. Mausta puuro suolalla ja anna sen vetäytyä hetki.
Jaa puuro annoskulhoihin, lisää päälle paahdettu kookos ja mangohilloke.
Kommentteja ja keskustelua