Haettu sivustolta 22.9.2023
Täysin vegaaninen ja erittäin ruokaisa voileipäkakku, jolle paahdetut vihannekset tuovat herkullisen karamellimaista makeutta. Täytteeksi tehdään muhevaa harissalla maustettua hummusta.
Ainekset annosta
Grillatut vihannekset:
0,4
kg
kesäkurpitsa
0,3
kg
parsakaali
0,4
kg
paprika
0,4
kg
munakoiso
0,05
kg
oliiviöljy
suola ja mustapippuri
0,05
kg
sherryviinietikka (tai valkoviinietikka)
0,02
kg
sokeri
Harissalla maustettua hummus:
0,4
kg
kikherne vedessä
0,1
kg
tahini-seesamitahna
0,1
l
oliiviöljy
0,035
kg
harissatahna
0,05
l
sitruunamehu
suolaa ja mustapippuria
Lisäksi:
viimeistelyyn miniyrttejä ja versoja
Ohje
- Valmista ensin marinoidut vihannekset. Leikkaa vihannekset reiluiksi lohkoiksi ja laita uunivuokaan. Mausta oliiviöljyllä, suolalla ja mustapippurilla. Grillaa / paahda vihanneksia 220-asteisessa uunissa noin 15 minuuttia. Sekoita joukkoon viinietikka ja sokeri. Jäähdytä.
- Valmista hummus sekoittamalla kaikki ainekset tehosekoittimessa tasaiseksi tahnaksi. Huomaa että hummus sakenee säilytettäessä.
- Poista vuokaleipäviipaleista reunat. Vuoraa leipävuoka kelmulla ja kokoa vuokaan kerroksittain leipää, marinoituja vihanneksia ja hummusta. Säästä vihanneksia myös kakun pinnalle koristeeksi.
- Peitä vuoka kelmulla ja anna vetäytyä kylmässä mieluiten yön yli. Poista kelmu ja leikkaa viipaleiksi. Viimeistele miniyrteillä ja versoilla.
Resepti:
Mikko Takala ja Sami Rekola, Kuva: Tommi Anttonen
Kokeile myös näitä reseptejä
Kommentteja ja keskustelua