Onko klassikko palannut?

Juu, puhun nyt lämpimistä voileivistä. Ehkä pizzakin lasketaan samaan kategoriaan mutta täytetty foccacia tai Italian sandwich kuulostaa ainakin päivitetylle nimitykselle retro klassikosta. Nykyään kun iso osa normi kuluttajista haluaa uskoa terveelliseen ruokavalioon ja parempiin valintoihin, ehkä juustoinen leipä voisi kaivata kaverikseen salaattia? Ei tämänkään tarvitse tylsää olla, sesongin rapein mutta yltiömaukas varhaiskaali olisi sääli jättää käyttämättä. Perinteisien tomaattien, sipulien, suolakurkun lisäksi, pieni määrä pieneksi naputettua mantelia tekee melkoisesti ihmeitä rakenteen puolesta, joten miksei.
Onko tämä salaatti halpa? Pitäisikö sen olla, mielestäni hyvä lisäke voi sisältää jotain arvokasta kuten fetaa/ pähkinää jos se tuottaa kokonaisuuden muodossa lisäarvoa ja erityisesti tässä yhteydessä asianlaita on juurikin näin.
Parempi kokous suolainen
10 Myllyn Paras Italian sandwich mozzarella-tomaatti-basilika
3 kesäsipulia varsineen
0,400 kg kirsikka tomaatteja
0,600 kg varhaiskaalia
0,200 kg manteleita
0,400 kg fetaa
0,400 kg suolakurkkua
0,05 kg etikkaa
0,05 kg öljy
0,02 kg mausteita
Aloita kuumentamalla kiertoilma uunissa Italian sandwichit 15–20 min kiertoilmalla jos ovat jäässä ja jos ovat sulia, paisto aikaa riittää noin puolet.
Leikkaa kaali mahdollisimman ohueksi. Jos varhaiskaali ei ole enää sesongissa käytä jäävuorisalaattia. Naputa myös kirsikka tomaatit, suolakurkut ja manteli pieneksi. Yhdistä, kaalin seuraksi ja mausta etikalla, öljyllä ja haluamillasi mausteilla (esim. kuivayrtti sekoitus ja hiukan suolaa käy hyvin) sekoita hyvin, että kaali mehustuu ja vasta sitten murenna päälle feta.
Laita tarjolle vaikka vadilla ja seuraksi salaattia kulhoon. Jos tuore halutaan soveltaa vaikka kahvilan ruokaisaksi annokseksi, annostele suoraan lautaselle ja halkaise sandwich ennen tarjoilua.
Tämä paistovalmis tuote on niin kaunis, että some kuvan ottaminen voi olla hyvä juttu :)
Kommentteja ja keskustelua