Ryynirieska ja Juhannusrieska
- nämä reseptit on tehnyt Jaakko kolmonen Terveysmessuilla 2011
- aitoa suomalaista perinnettä parhaimmillaan
- ohra antaa maun näihin perinteisiin rieskoihin
- katso videolta tästä, kuinka Ryynirieska valmistettiin Terveysmessuilla Oivallusten Keittiössä
Kuva: Jarno Kovamäki, Sanoma Magazines Finlandin studio
|
3½ |
dl |
rikottuja ohraryynejä |
|
6 |
dl |
maitoa |
|
1½ |
dl |
piimää |
|
2 |
dl |
hapanta kermaa tai kermaviiliä |
|
1½ |
dl |
kaurahiutaleita |
|
1 |
muna | |
|
1 |
tl |
suolaa |
/link>/link>/link>
Pane rikotut ohraryynit yöksi maitoon likoamaan. Lisää seuraavana aamuna piimä, hapan kerma, kaurahiutaleet, muna ja suola. Seos muistuttaa sakeaa velliä. Voitele uunivuoka huolellisesti rasvalla. Kaada taikinaa vuokaan tai tuohiropposeen kahden sentin kerros.Paista rieskaa 300 asteessa 20 - 30 minuuttia.
Resepti: Jaakko Kolmonen, Opetusneuvos, keittiömestariJuhannusrieska
/link>/link>/link>
Juhannuksen aikaan maito piimitettiin kotona.
Sekoita litraan kädenlämpöistä maitoa pari ruokalusikallista piimää. Anna maidon hapata piimäksi vuorokauden ajan huoneenlämmössä.
Juhannusrieska tehdään ryynrieskan tapaan, mutta astiana on koivun tuohesta tehty tuokkonen. Juhannuksen aikaan nuoren koivun tuohi on taipuisaa.
Tuokkosessa rieskaa paistetaan "kunnes se homahtuu". Pitkän paistoajan aikana rieskan ja tuokkosen saumakohta näyttää siltä kuin se olisi homeessa.
Savossa leivät ja rieskat pannaan uuniin leveällä leipälapiolla. Pannu- ja tuohirieskat pannaan ja otetaan pois kapealla piakalla.
Resepti: Jaakko Kolmonen, Opetusneuvos, keittiömestari