Kedgeree, intialainen riisiruoka
2:lle
Kedgeree valmistetaan useimmiten edellsien päivän tähteistä eli kypsästä riisistä, kalasta, kasviksista ja kananmunista.
| 3-4 | dl | kypsää Myllyn Paras Riisiä |
| 150-200 | g | kypsää perattua kalaa (uunissa kypsennettyä, keitettyä tai savustettua ahventa, haukea tai kirjolohta, säilykekalaa, kalapullia) |
| 1 | ps | pakastepinaattia tai -herneitä |
| hienonnettua tilliä | ||
| suolaa | ||
| valkopippuria | ||
| loraus | vettä tai kalalientä | |
| 1-2 | kovaksi keitettyä kananmunaa |
Sekoita keskenään vähän sulanut pinaatti tai herneet, riisi, mausteet, tilkka nestettä ja kalapalat. Lämmitä mikrossa tai pinnoitetussa kattilassa miedolla lämmöllä. Lisää kattilan pohjalle tilkka öljyä.
Hakkaa kananmunat hienoksi ja ripottele ne ruoan pinnalle ennen tarjoilua.
Ruoka sopii hyvin koululaisen iltapäiväruuaksi, koska sen voi sekoittaa kylmistä aineista valmiiksi jääkaappiin mikrolämmitystä odottamaan.
VINKKI: Jos haluat kedgereestä voimakkaamman makuisen mausta se currylla tai intialaisella mausteseoksella.
Lantturaaste
| ½ | lanttu (n. 250 g) | |
| 1 | prk | ananasmurskaa |
| 1 | rkl | rypsiöljyä |
Raasta kuorittu lanttu hienoksi ja sekoita joukkoon öljy ja ananasmurska. Tarjoa lisäkkeeksi
Resepti: Kati Nappa