Maistuvat Korvapuustit - Ideoita
- Sunnuntaina 4.10. vietetään kansallista korvapuustipäivää
- Korvapuusti on pitkään kuulunut suomalaisen suosituimpiin vierasherkkuihin ja se maistuu kaikenikäisille. Varmaa alkuperää ei tunneta, mutta yleisesti sen uskotaan tulleen lahden takaa. Ruotsalainen kanelipulla –kanelbulle tai kanelsnäcka– on ilmestynyt kahvipöytiin 1920-luvulla, kun ainesten saatavuus helpottui. Kierrepullan nimi tuli kotiloa muistuttavasta muodosta, Suomessa käytetty nimi korvapuusti on alkuperältään hämärän peitossa.
- Korvapuustit leivot helpoiten itse pakastepullataikinalevyistä
- Voit ostaa pullat myös paistovalmiina pakasteina tai kypsä pakasteina (Myllyn Paras Vierasvara Korvapuusti)
16 kpl
| 1 |
pkt | Myllyn Paras Pullataikinalevyjä (1 kg, pakaste) tai pullataikinaa (3 dl nestettä) |
| Herkkupuustit: | ||
| 50 |
g | voi- tai margariinisulaa |
| ½ |
dl | fariinisokeria tai sokeria |
| 1 |
rkl | kanelia |
| Mantelipuustit: | ||
| 50 |
g | voi- tai margariinisulaa |
| ½ |
dl | fariinisokeria tai sokeria |
| 100 |
g | mantelirouhetta |
| Toscapuustit: | ||
| n. 75 | g | Mantelikuorrutusseosta |
Voitele kohonneet taikinalevyt munalla ja levitä jokaisen päälle pari ruokalusikallista mantelikuorrutusseosta. Levitä tasaiseksi kerrokseksi ja jatka valmistusta alla olevan tekstin mukaan.
| Hedelmäpuustit: | ||
| n. 150 |
g | paistonkestävää appelsiini- tai omenamarmeladia |
| kookoshiutaleita tai piparkakkumaustetta | ||
Voiteluun: muna, raesokeria
Aseta taikinalevyt väljästi uunipellille leivinpaperin päälle. Anna levyjen sulaa ja kohota leivinliinalla peitettynä kaksinkertaisiksi pakkauksen ohjeen mukaan.
Kuumenna uuni 200-asteiseksi.
Levitä kohonneiden levyjen päälle ohuelti sulaa rasvaa ja fariinisokeria sekä kanelia. Kokeile myös manteli- tai hedelmätäytettä.
Kääri jokainen levy pituussuunnassa taikinaa venyttäen tiukalle rullalle. Jätä sauma alapuolelle. Leikkaa kääröt kahdeksi palaksi ja paina keskeltä niin, että pullaan muodostuvat korvat.
Anna puustien kohota lämpimässä paikassa liinalla peitettynä kaksinkertaisiksi. Voitele munalla ja ripottele päälle vähän raesokeria. Paista 200-asteisen uunin keskitasolla kauniin värisiksi, noin 10 minuuttia.
Resepti: Arja Savela, Myllyn Paras Oy