Mustaherukka -hyydyketorttu

  • mustaherukoista saat ihanan raikkaan tortun
  • pohja on tehty tässä vehnäjauhoilla, mutta voit käyttää myös ruis- tai tattarijauhoja, jos tumma väri häiritsee, käytä myös vahvaa kaakaojauhetta, jolloin syntyy tumma suklainen kakkupohja
  • liivatehyytelön kiinteytyminen kestää viileässä muutamia tunteja, tee kakku mieluummin ajoissa, esim. edellisenä päivänä jääkaappiin

n. 6-8:lle

image 19542 kb

Pohja:
 3munaa 
 1

dl

sokeria 
 ½

dl

perunajauhoja 
1

dl

Myllyn Paras Erikoisvehnäjauhoja
 1

tl

vaniljasokeria 
 1

tl

leivinjauhetta 
Täyte:
 200

g

soseutettuja mustaherukoita
(tuoreita tai  pakastettuja)                                 
 1

dl

sokeria 
 1½

tl

vaniljasokeria 
 6liivatelehteä 
 4

dl

vaahdotettua kermaa
(osan voi korvata rahkalla)                                                      
Kiille:
 1

dl

vahvaa mustaherukkamehua                                                        
 2liivatelehteä 
 2

rkl

mustaherukkalikööriä 

Vaahdota munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Sekoita keskenään kuivat ainekset. Lisää seos siivilän läpi munavaahtoon varovasti sekoittaen. Paista voidellussa, korppujauhotetussa vuoassa 175 asteessa 30-40 minuuttia. Maultaan mustaherukkatorttuun sopii mainiosti myös suklaapohja. Lisää silloin taikinaan kuivien aineiden mukana 2 tl tummaa kaakaojauhetta. Kostuta jäähtynyt pohja herukkaliköörillä tai laimennetulla mustaherukkamehulla. Voit halkaista kumotun ja jäähtyneen pohjan kahtia ja pakastaa puolikkaan toista torttua varten.

Lisää liotetut liivatelehdet herukka-sokeriseokseen ja sekoita kermavaahto massaan. Täytä sillä irtopohjavuoka, jonka pohjalla on kakkupohja. Jätä peitettynä hyytymään jääkaappiin 5-6 tunniksi.

Sulata liivatelehdet mehutilkkaan ja kaada seos tortun päälle. Anna hyytyä yön yli. Koristele ennen tarjoilua tuoreilla marjoilla (kesällä sitruunamelissan lehdillä tai syötävillä kesäkukilla).

Resepti: Tuulevi Aschan, Otava. MTV3 / Arjan Leivontanurkan Isänpäivä-reseptikilpailun parhaimmistoa vuonna 2006.