Raikkaat leivokset Sitruuna-Limemoussella

  • tee leivospohjat kätevästi kauramurotaikinasta, siinä on makua ja kuitua
  • vuoiksi sopivat perinteiset leivosvuoat, mutta helpoiten leivospohjat irtoavat silikoni- tai foliovuoista
  • sitrusmousse on kevyttä herkkua leivosten päällä, täytteenä olevan lemon curdin saat vielä kevyemmäksi käyttämällä lastenruokasosetta
  • yksi raikas leivos sisältää 130 kcal, kun annoksesta tehdään 20 kpl

Raikkaat leivokset Sitruuna-Limemoussella

16-20 kpl

1

 pkt 

Myllyn Paras Kauramurotaikinaa (400 g)

Täyte:

100

g

lemon curdia

Kevyt Sitruunamousse:

1


sitruunan mehu ja kuori

1


limen mehu ja kuori

3


liivatetta

1

dl

vaahtoutuvaa vaniljakastiketta (voi olla vähärasvaista)

1

dl

sitruunarahkaa

1


munanvalkuainen

(2

rkl

sitruslikööriä)

Koristeeksi:



koriste- tai pääsiäisrakeita, tuoretta minttua

Ota taikinalevyt erilleen sulamaan. Jaa molemmat sulaneet levyt 8-10 osaan ja taputtele palaset pienten piirasvuokien pohjalle ja reunoille. Kypsennä piiraspohjia sellaisenaan 200-asteisen uunin keskitasolla 7-10 minuuttia. Jäähdytä pohjat.

Valmista mousse: Laita liivatteet likoamaan kylmään veteen. Pese ja raasta sitruunan ja limen kuoret talteen. Purista mehu, kuumenna kiehuvaksi, ota pois liedeltä tai mikrosta. Puristele liivatteet pois kylmästä vedestä ja sulata ne kiehuvaan mehuun. Jätä hieman jäähtymään.

Vatkaa munanvalkuaiset erikseen vaahdoksi.

Vaahdota toisessa astiassa vaniljakastike, lisää joukkoon koko ajan vatkaten rahka, hieman jäähtynyt liivatemehu nauhana, sitruslikööri, raastetut sitruskuoret ja lopuksi varovasti valkuaisvaahto.

Levitä leivospohjille lemon curdia ja sen päälle sitruuna-limemoussea. Koristele rakeilla ja mintun oksilla. Siirrä leivokset viileään jähmettymään ainakin tunniksi.

VINKKI: Kokeile keväämmällä raparperihillokkeella.

Resepti: Arja Savela, Myllyn Paras Oy